Genk - Sarajevo (2007)
Velike utakmice

06.04.2013 u 00:45h

Nakon dvije uvjerljive pobjede protiv Marsaxloka, ukupnim rezultatom 9:1, u medijima su se i dalje mogle vidjeti napuhane i previše samouvjerene izjave Belgijanaca, igrača i trenera, koji su prvu utakmicu sa šampionom BiH smatrali gotovom - ništa manje nego pobjedom. S druge strane, Husref Musemić i igrači su bili dosta rezervisani i odmjereni u najavama meča. Prednost su dali Genku, što zbog domaćeg terena, što zbog kvalitete ekipe i općenito fudbala u Belgiji u odnosu na bh. nogomet.

Ipak, da sve nije tako, dokazali su fudbaleri bordo tima koji su sinoć na Cristal Areni, uz pomoć velike grupe Hordi Zla, koji su doputovali u Genk i pružili maksimalnu podršku, od 20:30 - 22:15h očitali pravu fudbalsku lekciju Belgijancima i doveli ih na korak od ispadanja!

Stručni štab je odlučio meč početi u formaciji 4-5-1, što se na kraju pokazalo perfektnim. Vezni red "plavo-bijelih" se u toj situaciji nije snašao, pa su probali preko bokova, ali ni tamo im nije pošlo za rukom. Na samom početku, igra se vodila na sredini terena, ispitivale su se snage, a Genk je imao više loptu u nogama. U 14. minuti, Alaim degažira loptu na polovinu domaćina i situacija koja je izgledala bezazleno, mnogo je koštala ekipu KRC Genk. AdmirRaščić je sjajno pratio i vrebao nesmotrenost stoperaMatoukou i golmana Baillly i iskoristio njihovu grešku - 0:1 za SARAJEVO! Uslijedilo je veliko slavlje na klupi bordo tima, kao i na dijelu tribine gdje su se nalazili navijači FK Sarajevo.

Odmah nakon toga, Genk je imao stopostotnu šansu. Upućen je sjajan centaršut s lijeve strane, napadač domaćih, Bošnjak, je bio najviši u skoku i šutirao glavom sa pet metara, ali je Alaim fantastično odbranio i poslao loptu u korner. Poslije toga, nastavljaju se jalovi napadi domaćina, ali su odbrana i vezni red najboljeg tima u BiH bili odlično postavljeni, dok je usamljeni Raščić u napadu zadavao velike probleme odbrani Genka. Ipak, u 29. minuti, Babić pravi veliku grešku, slučajno loptu dira rukom i ruski arbitar pokazuje na bijelu tačku. Kapiten domaćih, Cornelis, šutira, ali Alaim sjajno brani i izbija loptu. Međutim, Cornelis natrčava na nju i glavom pogađa desni donji ugao. Alaim je zahvatio loptu, ali je nije mogao spriječiti da uđe u mrežu. Do kraja poluvremena nije bilo većih šansi, Sarajevo se dobro držalo u odbrani i pokušavalo se dugim loptama preskočiti vezni red domaćina.

Husref Musemić nije ništa mijenjao na poluvremenu, tako da je isti sastav izašao na teren i u drugom dijelu, gdje su domaći krenuli puno ofanzivnije. Prva ozbiljnija prilika desila se u 47. minuti. Domaći su probili po lijevoj strani, upućena je povratna lopta, a Caillet iz izgledne pozicije loptu šalje pored gola. Bilježimo i udarac Vranckena sa 16. metara, koji je otišao pored desne stative. Između ovih napada, ruski sudac je najviše kartona podijelio zbog prigovora. U 55. minuti, Grujić je šutirao iz slobodnog udarca, a lopta odlazi par centimetara pored okvira gola. Također, Zdravko Šaraba je tri puta probao iz slobodnog udarca pogoditi gol domaćih, ali nije imao sreće kao protiv Maltežana.
Musemić zbog povrede iz igre izvlači Hadžića, ubacuje Džakmića, a strijelca Raščića zamjenjuje Mešić. Pravi potez je bio ulazak AlmiraTurkovića, koji je smirio loptu na sredini terena, unio dodatno samopouzdanje u redove Sarajeva i pokazao sve svoje umijeće. U 71. minuti, Raščić je imao loptu na daljini od 16 metara od gola, ali je komplikovao i taj napad nije završio uspješno. 86. minuta je za pamćenje. Turković dobiva loptu na centru igrališta, navlači na sebe igrače Genka, a zatim dodaje loptu na drugu stranu slobodnom Muharemoviću, koji majstorski lobuje golmana domaćih. Uslijedilo je pravo ludilo na klupi Sarajeva i dijelu tribune naših navijača. Do kraja meča, Sarajevo je čuvalo prednost i pametno riješilo utakmicu u svoju korist.

GENK - FK SARAJEVO 2:2

Gledalaca: 14000
Sudija: Igor Egorov (Rusija)

Stadion: Cristal Arena

Sarajevo: Alaim, Babić, Šaraba, Milošević, Bašić, Muharemović, Bučan (69' Turković), Maksimović, Grujić, Hadžić (75' Džakmić), Raščić (80' Mešić).