Sarajevo - Cluj (2009)
Velike utakmice

06.04.2013 u 08:46h

Ono što su najavljivali, fudbaleri Sarajeva su i uradili. Protiv snažne ekipe Cluja, ostavili su srce na terenu i priredili svojim navijačima još jednu prelijepu noć na Koševu. Da nije bilo pomalo bojažljivog otvaranja utakmice, bordo momci bi na revanš u Rumuniju sigurno putovali sa još povoljnijim rezultatom.

Sarajevo je utakmicu počelo u standardnoj formaciji i sastavu, a jedini na koga u ovom meču trener Janjoš nije mogao računati bio je Maksumić, zbog parnih kartona. Umjesto njega, na poziciji štopera, uz Torlaka, je igrao Dudo.

Samo otvaranje utakmice u potpunosti pripada gostima iz Rumunije. Prvih 20 minuta susreta lopta je većim dijelom bila na polovini koja je pripadala Sarajevu, a rezultat toga bio je pogodak u mreži domaćih. Igrala se 19. minuta kada gosti brzo izvode korner, nakon kojeg Peralta vara Ihtijarevića, odlično ubacuje, a na pravom mjestu je Dani koji glavom, sa samo nekoliko metara, šalje loptu u mrežu. Nakon primljenog gola, fudbaleri Sarajeva, nošeni fantastičnom podrškom oko 26.000 navijača, kreću ofanzivnije prema golu Cluja, što je rezultiralo i prvom izglednom prilikom za bordo ekipu. Muminović se našao u dobroj poziciji, šutirao sa nekih 20 metara, ali lopta odlazi malo pored gola. Ipak, najbolju priliku za Sarajevo u prvom poluvremenu imao je Hadžić. Nakon sjajne kombinacije po desnoj strani, Rizvanović ulazi u šesnaesterac, odlično proigrava Hadžića, koji se našao oči u oči sa Clarom, međutim golman gostiju sjajnom intervencijom uz pomoć stative uspijeva otkloniti opasnost.

Kako je završilo prvo, tako je počelo i drugo poluvrijeme. Sarajevo ima potpunu terensku inicijativu, te stvara nekoliko dobrih prilika pred golom Cluja. Unatoč boljoj igri bordo ekipe, mreža gostiju je mirovala sve do 77. minute. Tada Jahović sjajnim dodavanjem proigrava Hadžića, koji izlazi sam ispred golmana gostiju i rutinski šalje loptu ispod njega za erupciju oduševljenja navijača Sarajeva. Fantastična asistencija Jahovića i sjajan pogodak Hadžića za poravnanje rezultata i iskupljenje za promašeni zicer iz prvog poluvremena. Do kraja utakmice bordo momci su pokušavali doći i do potpunog preokreta, a najbolju priliku za to imao je Torlak u posljednjim trenucima utakmice. Ipak, njegov udarac na gol liniji zaustavlja odlični golman gostiju, tako da je rezultat ostao 1:1.

Sve u svemu, treba reći da je Sarajevo pružilo još jednu odličnu evropsku partiju i sa puno optimizma može ići na revanš koji je na programu za sedam dana.

FK SARAJEVO - Cluj 1:1

Gledalaca: 26.000
Sudija: Robert Malek (Poljska)

Sarajevo: Alaim, Rizvanović, Belošević, Džakmić, Torlak, Dudo, Ihtijarević (71' Jahović), Muminović, Avdić (82' Pliska), Janjoš (63' Hamzagić), Hadžić. Trener: Mehmed Janjoš.