Sarajevo - Crvena Zvezda (1991)
Velike utakmice

06.04.2013 u 00:30h

Samo četiri dana nakon što su postali prvaci Evrope, ekipa Crvene Zvezde stigla je u goste na Koševo, u okviru 35. kola Prve lige.

Sarajevo se u tom trenutku nalazilo u izuzetno teškoj situaciji, budući da se borba za opstanak privodila kraju. U posljednjih pet utakmica, uoči gostovanja Crvene Zvezde, bordo tim je ostvario četiri pobjede, te je za konačnu potvrdu opstanka bila potrebna još samo jedna, ona nad beogradskim klubom.

Sarajevo, koje je u ovu utakmicu očito ušlo sa mnogo više motiva, već od prvog minuta je krenulo sa žestokim napadima na gol evropskog prvaka. Prva ozbiljnija šansa pretvorena je u vodstvo. Bernard Barnjak se u 18. minuti našao sam ispred golmana Jovanovića i neometano pogodio njegovu mrežu za veliko slavlje Hordi Zla. Gosti su brzo uzvratili, samo pet minuta kasnije Pančev je bio u izglednoj prilici, ali iz neposredne blizine pogađa stativu Prudnjikovog gola. Nedugo zatim, na drugoj strani je pokušao Ante Puhalak, koji također pogađa stativu.

U 37. minuti, Šabanadžović ruši Kuprešanina u šesnaestercu gostiju, a sudijaBarberić pokazuje na bijelu tačku. Loptu je na bijelu tačku namjestio Miloš Nedić, ali je Jovanović pročitao njegove namjere, te se baca u pravu stranu i kratko odbija loptu. Ipak, Nedić je ponovno pritrčao i sa pet metara odbijenu loptu smjestio u mrežu za vodstvo Sarajeva od 2:0. Kada se činilo da će se s tim rezultatom otići na odmor, najbolji evropski strijelac u toj sezoni, Darko Pančev, u posljednjim sekundama prvog poluvremena, gotovo iz mrtvog ugla, pogađa gol Sarajeva za konačan rezultat prvog poluvremena, 2:1.

Prvu šansu u drugom poluvremenu je imao Puhalak, kada njegov šut sa nekih pet metara sjajnom intervencijom skida Jovanović, iako su svi loptu već vidjeli u golu. U 67. minuti, Puhalak popravlja dojam, te iz svoje treće stopostotne šanse na utakmici ipak pogađa mrežu Jovanovića za velikih 3:1. Koševo je proključalo, opstanak je bio blizu i trebalo je samo mirno privesti utakmicu kraju.

Uzbuđenje utakmici u posljednjih nekoliko minuta vratio je ponovo Darko Pančev. Igrala se 83. minuta kada Pančev, ponovo iz jedne poluprilike, vara golmana Prudnjikova, te postavlja konačnih 3:2. Sarajevo je tako ostvarilo vrijednu pobjedu nad novopečenim evropskim šampionom, koju su igrači proslavili skupa sa najvjernijim navijačima, uz pjesmu, zadovoljstvo i poneku suzu radosnicu.

Među najsretnijima je svakako bio i šef stručnog štaba Sarajeva, Fuad Muzurović, koji je konačno mogao odahnuti, budući da je ispunio cilj koji je pred njega postavila Uprava kluba kada je doveden u toku sezone, u trenutku dok je Sarajevo bilo na pretposljednjoj poziciji na tabeli.

FK SARAJEVO - FK CRVENA ZVEZDA 3:2

Datum: 02.06.1991.
Gledalaca: 12.000
Sudija: Dragan Barberić (Novi Sad)

Sarajevo: Prudnjikov, Vidaković, Geca (Raičković), Slagalo, Bajić, Nedić, Puhalak (Ramović), Kuprešanin, Barnjak, Varupa, Suljagić. Trener: Fuad Muzurović.

Crvena Zvezda: Jovanović, Tošić, Marović, Šabanadžović, Belodedić, Momčilović, Prosinečki, Mihajlović, Pančev, Stošić, Jugović (Lukić). Trener: Ljubomir Petrović.