Sarajevo - Helsingborg (2009)
Velike utakmice

06.04.2013 u 08:44h

Istim rezultatom završena je i prva utakmica ove dvije ekipe u Švedskoj, tako da su onog ko ide u 4. pretkolo odlučivali penali. Iako je meč počeo na najgori mogući način za ekipu Sarajeva, bordo momci, nošeni ogromnom podrškom oko 20.000 navijača, uspjeli su preokrenuti rezultat u svoju korist i na kraju slaviti veliku pobjedu.

Na samom početku utakmice Sarajevo je krenulo prema golu gostiju, a prvu priliku imao je Hamzagić, koji je šutirao sa nekih 20 metara. Ipak, golman gostiju bio je siguran. I onda, u narednom napadu, hladan tuš. Lopta je ubačena sa lijeve strane, a na pravom mjestu je bio Johnsson, koji sa 6-7 metara pogađa za 0:1. Već u sljedećem napadu, Muminović je pokušao udarcem iz daljine savladati gostujućeg golmana, ali je lopta otišla preko gola. Nedugo zatim, prilike su imali i Hadžić, čiji je šut izblokiran, te Avdić, koji je glavom šutirao pored gola. Šveđani su u nastavku susreta pokušali da iskoriste smušenost i šok naše odbrane nakon olako primljenog pogotka. Alaim je fantastičnim intervencijama ipak ostavio Sarajevo u životu, a treba reći da su napadači Helsingborga dva puta pogodili i okvir gola. U 24. minuti, Hamzagić sjajno upošljava Hadžića, ali odbrana gostiju u posljednjem trenutku izbacuje loptu u korner. Nakon toga, priliku je imao i Dudo koji, nakon ubačaja Beloševića, dobro šutira glavom, ali lopta ide preko gola. U 32. minuti, Hadžić nagovještava ono što će se desiti samo par minuta kasnije. Odlično šutira sa nekih 25 metara, međutim lopta odlazi pored gola gostiju. Pokušao je i Džakmić udarcem iz daljine, ali golman gostiju je bio siguran. I onda erupcija oduševljenja na Koševu. Igrala se 38. minuta kada Belošević izvodi korner, odbrana gostiju izbacuje loptu iz šesnaesterca, ali samo do Hadžića, koji sa 25 metara fenomenalnim udarcem trese mrežu gostiju. Rijetko viđen pogodak za rijetko viđeno slavlje na tribinama.

Drugo poluvrijeme počinje prilikom za goste, ali Torlak dobro interveniše i skreće loptu u korner. Nakon toga Hamzagić pokušava dva puta. Prvi put nakon kornera Beloševića šutira glavom, lopta odlazi pored gola, a nakon toga i udarcem lijevom nogom sa 16 metara, kada golman gostiju zaustavlja ovaj pokušaj. Nakon kornera, odličnu priliku je imao i Maksumić, koji nakon gužve, sa samo par metara, prebacuje gol gostiju. U 66. minuti, Muminović odlično probija po desnoj strani, ulazi u šesnaesterac, njegov šut odlazi tik pored stative gostiju. U 73. minuti, nakon još jednog kornera, Hadžić ponovo pokušava dalekometnim udarcem. Ovaj put, golman gostiju mu brani udarac. I onda nova erupcija oduševljenja na Koševu. Igrala se 78. minuta kada sjajnu akciju po desnoj strani kreiraju Rizvanović i Muminović, koji ubacuje pred gol gostiju, na pravom mjestu je iskusni Alen Avdić i to je 2:1 za Sarajevo. Fantastična akcija za preokret Sarajeva. Nakon postignutog gola, tempo igre je malo opao, tako da do kraja nije bilo izglednih prilika i utakmica je otišla u produžetke. U produžecima se igralo pretežno na sredini terena, a jedino vrijedno spomena su pokušaji Džakmića i Rizvanovića. Ipak, promjene rezultata nije bilo. I onda penali. Odlučujuća je bila druga serija, kada Alaim brani udarac Ekstranda. Igrači Sarajeva su, za razliku od Šveđana, bili nepogriješivi sa 11 metara, a redom su pogađali Jahović, Ihtijarević, Rizvanović, Maksumić i Hamzagić za veliko slavlje navijača Sarajeva.

FK SARAJEVO - Helsingborg 5:4

Gledalaca: 18.000
Sudija: Aleksej Kulbakov (Bjelorusija)

Sarajevo: Alaim, Rizvanović, Belošević (70'Jahović), Dudo (58' Ihtijarević), Torlak, Maksumić, Muminović, Džakmić, Avdić, Hamzagić, Hadžić (82' Čomor). Trener: Mehmed Janjoš

Strijelci:

0:1 Johnson 2'
1:1 Hadžić 38'
2:1 Avdić 78'

Strijelci u izvođenju penala: Jahović, Ihtijarević, Rizvanović, Maksumić, Hamzagić.