Sarajevo - Orebro (2011)
Velike utakmice

06.04.2013 u 08:53h

Naši momci su u ovaj meč ušli sa velikom željom da ostvare pobjedu nakon remija u Švedskoj 0:0. Cilj je od prve minute bio jasan, pa je već u drugoj minuti susreta KenanHandžić pokušao postići pogodak. Handžić je odlično šutirao lijevom nogom sa dvadesetak metara, ali je golmanÖrebra uspio odbraniti njegov udarac. Nešto kasnije, Suljić odlično ubacuje sa desne strane, a Haskić je glavom neprecizan. Nedugo zatim pokušao je i Kojašević sa 25 metara, ali odlični golman gostiju ponovo dobro interveniše. Haskić je još jednom zaprijetio, no Alvbage je opet bio siguran. Gosti nisu bili pretjerano opasni u prvom poluvremenu. Samo jednom su zaprijetili preko veoma neugodnog Rame, ali je Hamzić uspio ukrotiti njegov udarac sa desne strane. Naš trener, JiržiPlišek, je uvidio da su Šveđani veoma dobro markirali lijevu stranu, pa je izvršio rokadu poslavši Kojaševića na desnu, a Suljića na lijevu stranu. To je urodilo plodom u 44. minuti. Vučina Šćepanović fenomenalno, iza leđa lijevom beku Örebra, Wowoahi, asistira Suljiću, kojeg ruši Fredrik Nordback, a francuskom sudiji Buquetu ne preostaje ništa drugo nego da pokaže na bijelu tačku. Loptu uzima najiskusniji igrač u našem timu, Emir Obuća, ali šutira po sredini gola i tako najbolja šansa u prvom poluvremenu odlazi u nepovrat.

U drugom poluvremenu se možda očekivalo da će bordo momci psihički pasti zbog promašenog penala. Međutim, efekat je bio u potpunosti drugačiji. JiržiPlišek je uspio smiriti svoje igrače, što je rezultiralo pogotkom već u 47. minuti. Koševo je eksplodiralo. Šćepanović je fauliran na sredini terena, Kenan Handžić brzo uzima loptu i dodaje je na lijevu stranu Beloševiću, koji sjajno šutira po zemlji, Alvbage kratko odbija loptu do Haskića koji natrčava i posprema je u mrežu. Bio je to prvijenac za ovogodišnje pojačanje Sarajeva koje je došlo iz banovačke Budućnosti. Nakon toga, po jedan udarac na obje strane iz slobodnih udaraca. Prvo je zaprijetio Belošević, ali lopta odlazi pored gola, a zatim i Paulinho na drugoj strani, čiji udarac brani veoma dobri Hamzić. U 62. minuti, kapiten Sarajeva, Sedin Torlak, na svojoj polovici presijeca jednu akciju gostiju, pretrčava pedesetak metara i u stilu najboljih veznih igrača asisitiraHaskiću koji rutinski pogađa za 2:0. Gosti su do kraja još jednom pokušali iz slobodnog udarca, preko Brazilca Paulinha, koji pogađa gornji dio prečke. To je bilo sve od švedskog predstavnika. Sarajevo je moglo i do ubjedljivijeg trijumfa da su Suljić i Obuća bili preciziniji. Međutim, i ovo je bilo dovoljno za još jednu evropsku pobjedu.

Sarajevo: Hamzić, Čomor, Belošević, Torlak, Dupovac, Suljić (Hadžić 81'), Kojašević (Bajraktarević 85'), K. Handžić, Šćepanović (H. Handžić 90'), Obuća, Haskić.

Örebro: Alvbage, Haginge, Johansson (Astvald 60'), Kihlberg, Nordback, Staaf (Yasin 82'), Wirtanen, Wowoah, Gerzić, Rama (Berger 89'), Paulinho.

Gledalaca: 15000