Sarajevo - Rapid (2006)
Velike utakmice

06.04.2013 u 00:35h

Sarajevo je u četvrtak, 10.08.2006., odigralo prvu utakmicu Drugog pretkola Kupa UEFA u kojoj je ostvarilo veliku pobjedu nad Rapidom iz Bukurešta. Favorizovani Rapid nije pokazao ni blizu dobru igru iz prethodne sezone, kada su završili u četvrtfinalu Kupa UEFA. Na terenu je izgledalo da je od te ekipe ostalo samo ime i rezime koji su zaradili. Bordo tim je prevladao na sredini terena što je donijelo i inicijativu skoro čitavu utakmicu i mnogo prilika za pogodak. Na stadionu se skupilo oko 12.000 posjetilaca od kojih je njih 50tak bilo rumunskih fanova, ali oni su bili skoro pa neprimjetni. Dobra atmosfera je vladala pred utakmicu, a nastavila se i na stadionu sjajnim navijanjem sa sjeverne i istočne tribine. Nakon utakmice mogli smo vidjeti gomilu vatrenih navijača koji su pjesmom kroz ulice proslavljali pobjedu svog tima.

Husref Musemić je počeo utakmicu u formaciji 4-5-1 u kojoj je Šaraba igrao lijevog beka, a Mačkić lijevog veznog. Poneseni dobrom atmosferom, igrači Sarajeva su prvi izveli loptu sa centra i oprezno krenuli. Ipak, Repuh već u trećoj minuti odlično prolazi po desnoj strani, ali njegov centaršut završava na golu. Dvije minute kasnije, igrači Sarajeva igraju kratke lopte od noge do noge i na kraju Maksumić ima priliku za šut, ali slabo šuta. U 6. minuti, prvi korner za Rapid. Zukić dobro izbija loptu iz šesnaesterca, koju Alaim sigurno hvata. 3 minute kasnije i drugi korner za Rapid, ali odbrana Sarajeva je opet na visini zadatka. 10 minuta kasnije, Duro dodaje loptu Obući, a golman Rapida izlijeće na 25 metara i izbija loptu. Ubrzo zatim, prva prava prilika Sarajeva. Muharemović prolazi 2-3 igrača, dodaje lijevo Mačkiću, čiji odlični dribling biva popraćen burnim ovacijama. Nakon driblinga odlično ubacuje na drugu stativu, ali Repuh zamalo kasni. U 19. minuti slobodni udarac za Rapid s desne strane, ali odbrana Sarajeva je opet izašla kao pobjednik. U 21. minuti bilježimo možda i najbolju priliku za Rapid. Duga lopta je upućena u šesnaesterac, Zukić promašuje loptu, a Buga izlazi pred Alaima. Ipak, golman Sarajeva odlično reaguje i spašava gol. U 22. minuti, Durodobija prvi žuti karton na utakmici. U 24. minuti, još jedan korner za Rapid, ali Grigore šalje loptu daleko pored gola. Na drugoj strani, Mačkić opet odlično prolazi i ubacuje. Lopta se odbija od igrača Rapida i dolazi do Zukića koji je ostao sam, ali nakon šuta lopta završava u korneru. Ovo je ujedno bio i prvi korner na utakmici za Sarajevo. U 33. minuti, najbolja prilika za Sarajevo. Alaim daleko izbija loptu, a sam pred golmana istrčava iskusni Repuh, koji ga ipak nije uspio savladati. Minutu poslije toga, u tim Rapida ulazi Rada umjesto Sapunarua. 38. minuta i prilika Obuće glavom nakon ubačaja Šarabe. Lopta je otišla preko gola. U 41. minuti, nakon povlačenja Maksumića, Griffithsdobija žuti karton. Rapid je imao i posljednju šansu u prvom poluvremenu iz slobodnog udarca, ali Alaim opet odlično reaguje i izbija loptu.

Drugo poluvrijeme je donijelo i promjenu u timu Sarajeva. Umjesto kapitenaRepuha, u igru je ušao Sead Bučan, novo pojačanje Sarajeva. Bordo tim je krenuo odlučnije i borbenije prema golu gostiju, a igrači Rapida su uzvratili oštrom igrom. U 53. minuti, još jedna izmjena u timu Rapida. Umjesto Griffithsa u igru ulazi Zicu. Minutu poslije, Bučan dobro prolazi po desnoj strani i dodaje Duri. Duro odlučno ulazi u šesnaesterac i odigrava povratnu loptu, ali nema nikoga ko bi šutao na gol. U 55. minuti, Mačkić izvodi slobodni udarac, a Obuća glavom šalje loptu pored gola. U 57. minuti, Constantin ide đonom na Ihtijarevića i ruši ga. Nastaje gužva gdje su se okupili svi igrači oba tima. Na kraju Constantindobija žuti karton. U 61. minuti, Duro prima dugu loptu i spušta je Bučanu koji odlično šuta, golman izbija u korner. Odbrana Rapida izbija loptu, ali opet nalijeće Bučan koji ponovo dobro šutira. Ovaj put ipak u golmana koji sigurno brani. 2 minute kasnije, Mačkić prolazi po lijevoj strani i ubacuje, a lopta zamalo da završi u golu. U 64. minuti, MariusConstantin opet ponavlja istu situaciju samo što ovaj put ruši Trivunovića. Sudija bez puno dvojbe Constantinu pokazuje drugi žuti i put u svlačionicu. 4 minute kasnije, dobra akcija Sarajeva. Krenula je od Muharemovića koji je proslijedio loptu Bučanu. Bučan šalje do Obuće na desnoj strani koji ubacuje za Duru, a on je kratak i njegov šut glavom odlazi preko gola. U 76. minuti, još jedna kombinacija Obuće i Dure, ali ovaj put Duro ne stiže. Minutu kasnije, Duro je opet u ulozi napadača. Ovaj put mu je loptu poslao Šaraba, a Duri lopta prolazi par centimetara od noge. U 79. odlična prilika za goste. Izvode slobodni udarac i lopta se odbija, a Zicu pokušava atraktivno makazicama. Opet se ispriječio Alaim i fantastičnim refleksom spasio gol. minuti, izmjena u ekipi Sarajeva. Umjesto Dure ulazi Hasančić. U 84. minuti, Bučan prolazi po desnoj strani i dodaje Maksumiću u sredinu. Maksumić vara jednog igrača, ali mu drugi blokira šut. U istoj minuti iz igre izlazi iskusni Ihtijarević, a ulazi svježi Hadžić. Također, u timu Rapida Negru mijenja Grigorea. U 88. minuti, Maksumić prolazi i dodaje loptu Obući koji se okreće i šutira sa 18 metara, ali njegov šut odlazi pored gola. Četvrti sudija pokazuje da je Sarajevu ostalo još tri minute nade da postigne pogodak. U 91. minuti pokušava Maksumić sa 30-tak metara, ali lopta odlazi pored gola.

I onda dolazi 92. minuta. Muharemović izvodi aut Bučanu i protrčava naprijed. Bučan vara igrača Rapida i vraća loptu Muharemoviću koji nakon driblinga odlično nabacuje na drugu stativu. Do tada odlični golman Comar propušta loptu, a Hadžić je sjajno vraća nazad u šesnaesterac. Na mjestu se našao Obuća koji iz zaleta topovskim udarcem postiže gol pored dva igrača i golmana. Tada nastaje erupcija oduševljenja na stadionu.

Ovo je velika pobjeda Sarajeva protiv toliko favoriziranog Rapida, koji je sezonu prije ove igrao četvrtfinale Kupa UEFA.

FK Sarajevo 1:0 FC Rapid B.

Gledalaca: 12000
Sudija: Duarte Gomes (Por)

Stadion: "Asim Ferhatović-Hase"

FK Sarajevo: Alaim, Muharemović, Zukić, Trivunović, Šaraba, Mačkić, Maksumić, Ihtijarević, Duro, Repuh, Obuća Klupa: Fejzić, Hadžić, Hasančić, Bučan, Janjoš, Džakmić, Pliska

FC Rapid: Coman, Stancu, Badoi, Griffiths, Grigore, Sapunaru, M. Constantin, Maftei, Stancu, N. Constantin, Buga Klupa: Marinescu, Rada, Vasilache, Negru, Karamyan, Burdujan, Zicu