FK Sarajevo logo
Sarajevo - Željezničar (1954)
Velike utakmice

05.04.2013 u 23:47h

12. avgusta 1954. godine odigran je prvi zvanični gradski derbi između Sarajeva i Željezničara. Iako je FK Sarajevo osnovan osam godina ranije, nikada do tada se ova dva kluba nisu sudarila u okviru Prvenstva ili Kupa Jugoslavije.

Do tada, Sarajevo i Željezničar su se sastali 23 puta, u prijateljskim i revijalnim utakmicama, u kojima je Sarajevo imalo nešto bolji učinak, 11 pobjeda, uz 4 remija i 8 poraza, te gol-razliku 56:41 u korist tima s Koševa.

Ipak, voljom žrijeba odlučeno je da se u 2. kolu fudbalskog Kupa Jugoslavije na području BiH sastanu upravo ova dva sarajevska tima. To je bio idealan uvod u sezonu 1954/55, prvu sezonu u kojoj je grad Sarajevo imalo dva prvoligaša. Susret je odigran na stadionu Grbavica, a oko 5.000 gledalaca imalo je priliku vidjeti sjajan meč, sa mnogo golova.

Željezničar je kao novi prvoligaš ulogu favorita očekivano prepustio Sarajevu, što je tim s Koševa opravdao od prve minute. Sarajevo je od samog početka držalo inicijativu na terenu, a ona je krunisana u 25. minuti pogotkom DobrivojaŽivkova. S tim se rezultatom otišlo na odmor i gotovo da niko od prisutnih gledalaca nije ni mogao slutiti da će do kraja susreta vidjeti još 6 golova. Nakon deset minuta igre u drugom poluvremenu, Sarajevo povećava prednost. Nepažnju odbrane Željezničara iskoristio je Nerćes Novo i poentirao. U 70. minuti, Živkov po drugi put pogađa mrežu Vrebca za visokih 3:0. Potom je uslijedilo najuzbudljivijih devet minuta na susretu, budući da su od 78. do 87. minute fudbaleri oba tima postigli još četiri gola.

Najprije je u 78. minuti Marcel Žigante povećao prednost Sarajeva na 4:0. Dva minuta kasnije, Kulović volej udarcem sa dvadesetak metara pogađa rašlje gola Sarajeva i smanjuje na 4:1. Već u 83. minuti, Željezničar postiže još jedan pogodak, ovaj put preko Kurtovića. Kada se činilo da se ekipa s Grbavice probudila, te da se vraća u utakmicu, desio se najljepši momenat na susretu. Živkov je nakon jednog solo-prodora uputio oštar šut sa 16 metara, Vrabac gotovo da nije ni trepnuo, a lopta je odsjela u njegovoj mreži i više nije bilo dileme oko pobjednika. Prvi zvanični gradski derbi pripao je Sarajevu, a sličan scenarij desio se i dva mjeseca kasnije, kada su Sarajevo i Željezničar, također na Grbavici, odigrali svoj prvi ligaški meč, u kojem je Sarajevo slavilo sa visokih 6:1.

Igrač utakmice je svakako bio trostruki strijelac DobrivojeŽivkov, a od ostalih u redovima Sarajeva istakli su se Švraka i Džemidžić, dok je kod Željezničara jedinu prolaznu ocjenu zaslužio borbeni Prelo. Utakmicu je dobro vodio sudija Kadić iz Sarajeva.

FK ŽELJEZNIČAR - FK SARAJEVO 2:5

Stadion: Grbavica

Gledalaca: 5.000

Sudija: Kadić (Sarajevo)

Željezničar: S. Vrebac, Kranjc, Abramović, Mitrić, M. Vrebac, Đorđević, Kurtović, Radonjić, Kulović, Bajrami, Prelo.
Sarajevo: Hajrović, Zupčević, Stipić, Agošton, Švraka, Džemidžić, Žigante, Novo, F. Lovrić, Paćuka, Živkov.