Sarajevo - Željezničar (1976)
Velike utakmice

06.04.2013 u 00:24h

Sezonu 1976/77 oba sarajevska prvoligaša otvorila su veoma loše. Sarajevo je u Prvenstvo ušlo oslabljeno za dvojicu najvažnijih igrača, Safeta Sušića, koji je bio povrijeđen, te Edhema Šljivu, koji je otišao u Kruševac na odsluženje vojnog roka.

Dodatni problem stvorila i je povreda Ante Rajkovića, koji se povrijedio nakon utakmice sa OFK Beogradom u prvom kolu. Uz sve to, zbog renoviranja stadiona, Sarajevo je prve domaće utakmice, umjesto na svom Koševu, moralo igrati na Grbavici. Tako oslabljen tim Vukašina Višnjevca je u prva četiri kola osvojio samo dva boda, remiziravši sa OFK Beogradom na Grbavici, te Olimpijom u Ljubljani, uz dva poraza, od podgoričke Budućnosti i Radničkog iz Niša.

Identičan start imao je i Željezničar, koji je također sa dva remija i dva poraza bio prikovan za dno tabele, a nakon četiri kola, jedino je Olimpija lošije stajala na tabeli od dva sarajevska tima. Stoga je i duel ova dva stara rivala privukao više pažnje nego inače.

Igrači Sarajeva, motivisani zbog povratka na Koševo, te pojačani oporavljenim Rajkovićem, od prve minute su nametnuli žestok ritam u utakmici i slomili svog protivnika već na samom startu susreta. Igrao se četvrti minut kada se mreža Janjuša prvi put zatresla. Lijepu akciju Želimira Vidovića i Srebrenka Repčića u pogodak je pretvorio centarfor Sarajeva, Zlatko Dupovac, koji je iskoristio centaršut desnog krila Repčića i glavom pospremio loptu u mrežu gostiju za veliko slavlje na tribinama. Slavlje povodom vodećeg gola pomutila je povreda Nijaza Ferhatovića, koji je, nakon sudara sa Vlaškim, već u 10. minuti morao napustiti teren, a zamijenio ga je Slobodan Lubura. Sarajevo je, i pored vodstva, nastavilo sa napadima na gol gostiju, a strijelac prvog gola, Dupovac, bio je najzaslužniji i za povećanje prednosti tima sa Koševa u 28. minuti susreta. Nakon što se oslobodio svog čuvara, gurnuo je sjajnu loptu prema Draganu Simiću, koji pogađa mrežu Janjuša za 2:0, što je bio i konačan rezultat prvog poluvremena.

Samo što su se igrači vratili iz svlačionice, navijači su vidjeli još jedan gol. Radomir Savić je odlično pratio prodor Nijaza Merdanovića, ubacio se na vrijeme u šesnaesterac, te iskoristio sjajnu povratnu loptu i pogodio za visokih 3:0, čime je i definitivno bilo riješeno pitanje pobjednika. Tek nakon što je Sarajevo povelo sa 3:0, Željezničar je stvorio svoje dvije prve i jedine prilike na susretu, ali je oba puta sjajnom intervencijom golmana FahrijeDautbegovića mreža Sarajeva ostala netaknuta. Kazna za propuštene prilike ubrzo je stigla na drugoj strani. Napadač Sarajeva, Dupovac, iskorištava veliku grešku Karalića, čiju povratnu loptu za golmana Janjuša presijeca, nakon čega nesebično poslužuje Simića, kojem nije bilo teško pogoditi prazan gol za 4:0. Deset minuta kasnije, nova erupcija oduševljenja na Koševu, a još jednom je u centru pažnje bio nezaustavljivi Dupovac upisavši novu, ukupno treću asistenciju na susretu, ovaj put za devetnaestogodišnjeg Nenada Vidakovića, koji u svom tek četvrtom nastupu u bordo dresu postiže prvijenac i pogađa za visokih 5:0.

Sa jednim postignutim golom, te tri asistecije, Dupovac se promovisao u prvo ime susreta, a pored njega zapaženu partiju pružili su i Simić, te Merdanović, koji su tako Sarajevo odveli do vrijedne pobjede. Sa ova dva boda, vratio se pomalo poljuljani moral igrača Sarajeva, koji su, uz pomoć oporavljenog Sušića, do kraja sezone ipak uspjeli izboriti opstanak u Ligi. S druge strane, gradski rival sa Grbavice je nakon ove utakmice potonuo na posljednje mjesto na tabeli, na kojem je i ostao sve do samog kraja sezone, te je skupa sa Napretkom napustio društvo najboljih.

FK SARAJEVO - FK ŽELJEZNIČAR 5:0

Datum: 12.09.1976.
Gledalaca: 20.000
Sudija: Marijan Rauš (Varaždin)

Sarajevo: Dautbegović, Vidović, Bošnjak (Vidaković), Pirić, Rajković, N. Ferhatović (Lubura), D. Simić, Savić, Dupovac, N. Merdanovi, Repčić. Trener: Vukašin Višnjevac.
Željezničar: Janjuš, D. Kojović, Omerhodžić, Janković (Karalić), Saračević, Dautović, S. Kojović, Vlaški, Đorđić, Odović, Zečević.Trener: Milan Ribar.